Neredzamais naidnieks iekštelpās – formaldehīds

Nesen pārkrāsotas istabas aromāts vai tikko kā izsaiņota un salikta jauna dīvāna izplatītā smarža – pirmajā acu uzmetienā nevainīgas un mājsaimniecības labklājību atspoguļojošas zīmes, kuras tomēr parāda, ka mājas gaisā nokļūst noteiktas gāzveida vielas. Tās, starp citu, ne obligāti ir draudzīgas mājas iemītniekiem. Un, ja krāsas vai jaunu mēbeļu aromāts ilgtermiņā izgaist, tad kaitīgo gāzu emisija var saglabāties – formaldehīds mazos daudzumos var izplatīties vidē gadu gadiem.

Formaldehīds – bezkrāsains gāzveida piesārņojums, kuru var izplatīt mēbeles, koka izstrādājumi, finieris, koka plāksne, skaņas vai siltumizolācijas produkti, krāsas, lakas, tapetes, mājas uzkopšanas līdzekļi utt. Tā kā tas sastāv no daļiņām, kas ir 500 reizes mazākas par 0,1 mikronu, formaldehīds ir grūti konstatējams. Ja par tā iedarbību neparūpējas, pēc mājas renovācijas tas var lēnām izgarot vidē trīs līdz piecpadsmit gadus. Šo procesu paātrina siltums un mitrums, tāpēc vasarās formaldehīda koncentrācija mājās var būt līdz pat 20 reizēm augstāka nekā ziemā.

Kā novērst formaldehīda izplatīšanos? Pirmkārt, interjera dekorēšanai varat izvēlēties produktus, kuros nav šīs vielas. Citi divi svarīgi risinājumi – regulāra mājas vēdināšana un gaisa attīrīšana, kas palīdzēs novērst mājas gaisā jau uzkrājušos piesārņojumu. Britu kompānija “Dyson” piedāvā unikālu mājas klimata kontroles ierīci – gaisa attīrītāju, kurš ir jūtīgs pret formaldehīdu, “Dyson Purifier Formaldehyde”. Visās šī attīrītāja versijās integrētie sensori atrod formaldehīda daļiņas, bet “Dyson Selective Catalytic Oxidisation” filtrs tās iznīcina, sadalot ūdens un oglekļa dioksīda molekulās. “Dyson” gaisa attīrīšanas ierīcēs ir uzstādīta progresīva formaldehīda atpazīšanas sistēma – tirgū ierasto, taču ilgtermiņā izžūstošo gelveida sensoru vietā sadzīves risinājumu inovators ir radījis cieta pamata sensorus, kuru derīguma laiks ir neierobežots.

Padomi, kā samazināt formaldehīda daudzumu vidē

Formaldehīda daudzums mājās īpaši paaugstinās pēc renovācijas. Kam būtu jāpievērš uzmanība, lai nodrošinātu gaisa kvalitāti?

  • Izvēlieties cieto grīdas segumu, izvairieties no paklājiem. Ja vēlaties paklāju, meklējiet variantu, kas nodrošina pēc iespējas mazāku formaldehīda emisiju. Paklāju segumu ieteicams klāt tad, ja renovējamajā telpā vēl netiek dzīvots, bet pēc ieklāšanas, cik iespējams, jānodrošina vēdināšana, pēc iespējas biežāk atverot logus.
  • Izvēlieties lietotas mēbeles. Laika gaitā formaldehīda emisija samazinās, tāpēc, iegādājoties vecākas mēbeles, varēsiet būt mierīgi. Ja izvēlaties jaunas mēbeles, investējiet masīvkokā. Guļamistabas un viesistabas mīkstajām mēbelēm ieteicamāks dabisku audumu pārklājums – kokvilna vai vilna, bet nepavisam nav ieteicams ar antibakteriālām piedevām vai ķīmiskajiem antipirēniem impregnēts tekstila pārklājums.
  • Ļaujiet izgarot ārpus mājām. Jaunu mēbeļu iepakojumus atveriet ārpus mājām – sākotnējam formaldehīda daudzumam ļaujiet izgarot citā telpā. Kamēr mēbele ir jauna, tai raksturīga augstāka šīs vielas koncentrācija. Arī jaunu paklāju ir vērts atritināt nevis mājās, bet gan labi vēdināmā telpā.
  • Rūpējieties par vēdināšanu. Vēdiniet māju, plaši atverot logus, īpaši tad, ja esat iegādājušies jaunas mēbeles vai paklāju segumu, lakojot vai krāsojot, pēc jebkādas mājas renovācijas.
  • Samaziniet putekļu daudzumu. Sūciet māju atbilstoši “no augšas uz leju” loģikai. “Dyson” inženieri iesaka sākt sūkšanu no griestiem un augstākajiem plauktiem, tad pāriet pie dīvāniem un citām mīkstajām mēbelēm un tikai pašās beigās ķerties pie grīdas. Starp citu, regulāri veiciet mājas dziļo tīrīšanu – ar grīdas izsūkšanu vien nepietiek. Putekļi un piesārņojums uzkrājas visur.
  • Iegādājieties kvalitatīvu gaisa attīrīšanas ierīci. Mēs iesakām – “Dyson HP09” vai “Dyson PH04” gaisa attīrīšanas ierīces.

Gaisa cirkulācijas uzturēšana, svaiga gaisa nodrošināšana, dažādu virsmu regulāra tīrīšana – mājas klimata kontroles būtība. Rūpēsimies par savas mājas gaisa tīrību ne mazāk, kā par imunitāti, jo gaiss, kuru elpojam, ir viens no būtiskākajiem mūsu un mūsu bērnu veselības faktoriem.

Individuāla pieeja

Inovatīvas produktu tehnoloģijas

Unikāla zināšanu un pieredzes vieta

Autorizēts partneris

Vietnē tiek izmantoti sīkfaili. Ja piekrītat sīkfailu lietošanai, nospiediet pogu „Piekrītu“ vai sērfojiet tālāk. Savu piekrišanu jebkurā brīdī varēsiet atsaukt, mainot savas interneta pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot ierakstītos sīkfailus. Vairāk par sīkfailiem varat lasīt  Privātuma politikā.

Tikai šomēnes BEZMAKSAS PIEGĀDE pirkumiem virs 49€!